Lekce o rozvoji řeči senior skupiny "Profese listonoš".

Vzdělávací cíle:

Rozvojové cíle:

    Rozvíjejte zrakovou a sluchovou pozornost při prohlížení ilustrací a učitelova příběhu o pošťákovi.

    Rozvíjejte všeobecné motorické dovednosti, imitaci, kreativní představivost prostřednictvím logaritmické hry "Co nám přinesl pošťák?"

    Rozvíjejte jemnou motoriku prstů při práci s nůžkami a při lepení figurek.

    Rozvíjejte dialogickou řeč sestavením popisného příběhu podle schématu.

Přípravné práce: seznámení s profesí pošťáka a úkony, které vykonává, učení prstové gymnastiky a hru „Co nám přinesl pošťák?“. Příběhy S. Marshaka "Mail". V. Majakovskij "Kdo být?".

Zařízení: poštovní schránka na hračky - rozložení, časopis, noviny, obálky, pohlednice, známky, lepidlo, utěrky. Přířezy pro známky, listy-obálky pro skládání, prázdné pohlednice vystřižené z kartonu kudrnatými nůžkami.

Průběh kurzu.

(Děti vítají hosty, sedí na židlích. Vos-l dbá na držení těla. Na stole je poštovní schránka na hračky, jsou tam noviny, časopis, dopis, pohlednice.)

1 díl . Vos-l: Kluci, co mám na stole?

Děti: Noviny, časopis, dopis, pohlednice.

Vos - l: Správně, dobře! A zjistit, kdo to je

Všechno nám přinesl, musíme vyřešit hádanku:

Přinesl nám telegram:

Už jdu, počkej, mami.

Přinesl dědovi důchod

Dokonce ani Santa Claus

Od úsvitu na nohou

Kdo je to?

(listonoš)

(Posílám fotku s pošťákem).

Děti: Tohle je pošťák.

Vos-l: Správně, dobře! Tohle je pošťák.

Dnes v lekci budeme mluvit o poště, o práci pošťáka, naučíme se, jak sestavit příběh podle schématu a posílat dopisy s dárky pohádkovým hrdinům.

Chlapi, kde pracuje pošťák?

Děti: Na poště.

Vos - l: Správně. Na poště. Výborně!

Vos-l: Co dělá pošťák?

Děti: Pošťák doručuje dopisy, noviny, časopisy,

pohlednice pro děti i dospělé.

Vos - l: Správně. Výborně! Pošťák přijde na poštu brzy

ráno třídí dopisy a pohlednice, které dorazily ve vlacích a přiletěly letadly z různých měst, vloží je do tašky. -Co je v tašce pošťáka?

Děti : Dopisy, noviny, časopisy.

Vos-l: Správně, dobře! Podívejte se na pošťáka, kde najdete tlustou tašku s nápisem „Pošta“. Obsahuje mnoho novin, časopisů, dopisů.

Kam nosí pošťák dopisy, noviny, časopisy? (Posílám 2. obrázek a shrnuji odpovědi).

Děti: Dospělí, děti, vstupují do vchodů a vkládají dopisy do poštovních schránek.

Vos - l: Správně, dobře! Pošťák vchází do vchodů a vhazuje do schránky dopisy, časopisy, pohlednice.

část 2 .

A teď uděláme

obálky, ozdobte je a

zašleme poštou.

Jaký tvar připomíná obálka?

Děti: Obdélník.

Šablonu obálky složíme, přilepíme strany, na obálku nalepíme razítko, obálku ozdobíme vzorem dle libosti. Kreslíme připravené pohlednice vystřižené kudrnatými nůžkami. Vložte do obálek. Obálky podepíšu a pošlu adresátovi do schránky, pošlu dopis, děti řeknou, komu je určen. (ptám se všech.) Vložíme dopisy do schránky.

3díl . Výsledek: Odeslali jste své dopisy a teď

zapamatovat si o čem profesí dnes jsme mluvili.

Děti: O profesi listonoš .

Vos-l: Co jsi ještě dělal ve třídě?

Děti: Hrály poštu, vyráběly a zdobily obálky.

Vos-l: Výborně!

"Seznámení s profesí pošťáka"

Cílová: formovat u dětí představu o práci poštovních pracovníků, vytvářet podmínky pro rozvoj kognitivní činnosti, říkat dětem, jak správně připravit dopis k odeslání.
úkoly:

Návody:

- Rozšířit znalosti dětí o profesích dospělých, potřebě a společenském významu práce dospělých.

Seznámit děti s profesí poštovních pracovníků, s jejich pracovní činností, s předměty - asistenty.

Rozvíjející se:

- Rozšiřte a objasněte oborový slovník na téma "Profese". Poštovní pracovníci (pošta, pošťák, operátor, telegrafista, doporučený dopis, obyčejný, cenný, balíková pošta, balík).

Stimulovat a podporovat rozvoj řeči.

Rozvíjet paměť, představivost, myšlení (srovnávání, analýza, zobecňování).

Formovat schopnost a dovednosti vést konverzaci, vyjádřit svůj názor.

Naučte se odpovídat na otázky.

Rozvíjet obecné, jemné motorické dovednosti prstů.

Vzdělávací:

Pěstovat úctu a zájem o práci dospělých, o profesi pošťáka.

Pěstujte dovednosti kulturního chování na veřejných místech.

- Formovat vzájemné porozumění, vzájemnou pomoc, nezávislost.

Vzdělávací oblasti: sociálně-komunikační vývoj, kognitivní vývoj, vývoj řeči.

Obsah programu:

Upevnit představy o potřebě práce pro dospělé.

Aktivujte řečovou aktivitu dětí.

Zlepšit dialogickou řeč, řečový sluch, zrakové vnímání a pozornost.

Rozvíjet obecné, jemné motorické dovednosti prstů.

Vybudujte si pozitivní vztah k participaci.

Vzbudit úctu k práci dospělých.

Práce se slovní zásobou:

Ujasnit si a rozšířit slovní zásobu k tématu (práce, doručit, přijmout, shodit, pošťák, pošta, balík, dopis, noviny, časopis).

Metodická podpora:

Prezentace o pošťákovi, karty s obrázkem poštovní schránky, fragmenty m / f "Prostokvashino", dopisy pro Santa Clause, obálky, známky pro každé dítě.

Přípravné práce:

Zkouška ilustrací o pošťácích, čtení knihy S. Marshaka "Mail", rozhovor o vzhledu obálky, sledování karikatury "Prostokvashino", kreslení dopisů Santa Clausovi.

Průběh lekce:

Na začátku lekce vstoupí pošťák do skupiny a řekne: „Máte poštu“, vyloží z tašky obálky, pohlednice, noviny ...

Pedagog: Podívejme se, co je v balíčku. (Vytáhne obálku s dopisem)

Prstová gymnastika "Co nám přinesl pošťák?"

Co nám pošťák přinesl? Zvedněte jim ramena.

Chodí s tlustou taškou. Ukaž tašku.

Překlad, časopis, noviny, ohýbejte jeden prst po druhém.

V balíku jsou dvě kazety

A dopis od tety Valya,

Čekat na její příchod.

Pedagog: Kluci, uhodli jste, o kom dnes budeme mluvit?

Děti: O pošťákovi.

Pedagog: Správně. kdo je pošťák?

Děti: Říkají své domněnky.

Na velká obrazovka objeví se obraz pošťáka.

Pedagog: Co potřebuje pošťák k práci? (Odpovědi dětí). To je pravda, podívejte se na obrazovku.

Na obrazovce se objevují rámečky s vyobrazením doplňků pro práci pošťáka, jeho práce.

Pedagog: Kluci, podívejte se, co máme na stole?

Zvažování atributů pro hru "Pošta".

1. dítě. Mám dopis.

2. dítě. A mám pohlednici.

3. dítě. Mám noviny.

4. dítě. A tohle je časopis.

Pedagog: Správně. Kdo nám to všechno přináší z pošty?

Děti. Listonoš.

Pedagog: Správně. Sedni si.

Na obrazovce se objeví obrázek "Pošťák". Je o tom rozhovor.

Koho vidíš na obrázku?

Tohle je pošťák.

Co dělá?

Nosí dopisy a noviny.

Správně. Podívejte se, jak tlustá je taška pošťáka. Je tam napsáno "Mail". Obsahuje mnoho novin, časopisů, dopisů. Pošťák přišel na poštu brzy ráno, roztřídil dopisy a pohlednice, které přicházely ve vlacích a přilétaly letadly z různých měst, dal je do tašky a teď je přináší vám a mně. Půjde ke vchodu a vhodí dopis nebo pohlednici do schránky. Každý dopis obsahuje adresu a příjmení toho, kdo jej má převzít. Učitel vyjme obálku, dopis, razítko, provede úkony a okomentuje je.

Pokud chcete poslat dopis, vložíte ho do obálky, zalepíte, napíšete adresu, nalepíte známku, vhodíte dopis do schránky. Razítko na dopis je pro člověka jako lístek. Aby dopis mohl jít nebo odletět do jiného města, nalepí na něj razítko.

Kde by měl být dopis vystaven?

Do schránky.

Učitel: Teď si odpočineme. Pojďme si zahrát hru s písmeny. Všichni stojí v kruhu. Berou se za ruce. Učitel říká: „Chci poslat dopis ...“ a stiskne ruku souseda, který zase svému sousedovi a tak dále, dokud dopis nedorazí k adresátovi.

Pedagog: Kluci, pamatujete, psali jsme dopis pro Santa Clause? Navrhuji, abyste to nyní vložili do obálky, nalepili na to známku a pak půjdeme na poštu a budeme odesílat dopisy. Kam pošleme dopis? A kdo to odtamtud dostane a odnese Ježíškovi?

Nyní doporučuji zakroužkovat a vybarvit poštovní schránku.

Poslechněte si báseň.

Na poštovní schránka písmena jako ptáci

Leťte dolů a vydejte se na cestu

Komu - do Moskvy a komu - v zahraničí,

Jen adresu, příteli, nezapomeň napsat.

Pedagog: Jakou tužku si vezmete, abyste zakroužkovali a vybarvili krabici?

Děti. Modré pero.

Děti plní úkol, učitelka sleduje přistání, nastavení ruky, hodnotí práci každého dítěte.

Pedagog: Kluci, jakého nejslavnějšího kresleného pošťáka znáte? Správně! A nyní uvidíme m / f "Prostokvashino".

Ministerstvo školství a vědy Ruské federace

Federální státní rozpočtová vzdělávací instituce

"Shadrinsk státní pedagogická univerzita"

Pedagogická fakulta

Katedra teorie a metod předškolní výchovy

Úvod do profese pošťáka. Synopse přímo vzdělávacích aktivit pro kognitivní rozvoj.

Dokončeno:

Studenti 413 skupin,

Safina Anžela Salavatovna

Šestovskich Anastasia Alexandrovna

Shadrinsk, 2016

Elena Gennadievna Stepanova
"Kognitivní vývoj" (utváření holistického obrazu světa) Konverzace na téma: "Pošta"

« kognitivní vývoj» (vytvoření holistického obrazu světa)

Rozhovor na dané téma: « Pošta»

Vzdělávací oblast « kognitivní vývoj»

1. Rozšířit a objasnit znalosti dětí o pošta, dělníci pošta, proč

potřeboval poštovní schránka.

2. Dát dětem znalosti o čem pošta Posílat můžete nejen dopisy, ale i balíky.

3. Obohatit a upřesnit znalosti dětí o práci listonošže se šíří (noviny, dopisy, balíky, balíky)

4. představit děti s recepční prací balíky: přijímá zásilku, váží, pečetí, vystavuje účtenky.

5. Rozvíjet psychologický základ projevy: paměť, pozornost, myšlení

7. Pěstujte úctu k životnímu prostředí.

Vzdělávací oblast "Mluvený projev rozvoj»

1. formulář dovednosti v řeči jako prostředku komunikace a kultury;

2. Aktivujte slovník na lexikální téma.

3. Zdokonalit dialogickou řeč, upevnit schopnost odpovídat na otázky plnou frází, pomocí složitých vět.

Vzdělávací oblast „Sociálně komunikativní rozvoj»

1. Vypěstujte si respekt k ostatním, projevujte se jako tolerantní a benevolentní partner.

2. Rozvíjejte vynalézavost a schopnost samostatně řešit problémy.

3. Formace představy o nebezpečí pro člověka a životní prostředí mír povaha situací a jak se v nich chovat

Vzdělávací oblast "Fyzická kultura"

1. Rozšiřte představy o zdravém životním stylu.

Zdravotně úsporné technologie „mozková gymnastika "Slon", dynamická pauza

Individuální práce: formulář schopnost odpovídat na otázky celými větami (Zhenya, Polina. Radim, Alyosha) naučit se správně vyslovovat všechny zvuky rodného jazyka, jasně vyslovovat slova a fráze (Dannik, Nikita D, Zhenya)

Diferencovaný přístup: za I gr. Vyhledávací otázky.

Učitel se zamyslí hádanka:

Přináší telegram:

"Jdu, počkej, mami".

Přinesl dědovi důchod

I když nejsme Santa Claus.

Od úsvitu na nohou

Kdo je to?

Děti: Listonoš.

pečovatel: Jak jste to uhodli listonoš?

Odpovědi dětí: Pošťák přináší telegram, důchod po dědovi.

pečovatel: Jaký druh poštovní posílá stále přináší listonoš?

Odpovědi dětí: Pošťák přináší dopisy, pohlednice, noviny, časopisy, oznámení o balíku.

pečovatel: Co je to dopis?

Dopis se zvažuje.

Odpovědi dětí.

pečovatel: Dopis s cílem informovat, sdělit své myšlenky, pocity jiné osobě, která je daleko, v jiném městě.

pečovatel: Co je to pohlednice?

Uvažuje se o pohlednicích.

Odpovědi dětí.

pečovatel: Pohlednice je otevřený dopis, s krásným, zajímavým obrázek, je zasílána pohlednice s razítkem na pošta bez obálky.

Razítko je malý kousek barevného papíru, na který je na zadní straně nanesena vrstva lepidla. Lze nalepit na jakýkoli dopis, pohlednici.

pečovatel: Co jsou noviny?

Recenzované noviny.

Odpovědi dětí.

pečovatel: Noviny, tištěné vydání. Noviny jsou potřeba k tomu, abychom se dozvěděli něco nového, zajímavého. Lidé se z novin dozvědí o nějakých novinkách, událostech v zemi, městě. Před vámi jsou noviny našeho města "Okno", po přečtení se dozvíme aktuality, co zajímavého se událo, jaké bude počasí.

pečovatel: Co je to časopis?

Probíhá revize časopisu.

Odpovědi dětí.

pečovatel: Časopis, tištěné vydání. V časopisech vycházejí zajímavé příběhy, básně, mají krásné obrázky.

pečovatel: Když byl dopis napsán, co dělat dál?

Odpovědi dětí: Dopis musí být zaslán na poštovní schránka.

pečovatel: Ale co dopisy, oznámení dorazí adresátovi?

Během příběhu vychovatele se zobrazuje multimédia o práci na pošta.

Pošťák na poště bere dopisy, oznámení, noviny. Časopisy, pohlednice a doručuje je domů, zasílá korespondenci na poštovní schránka.

Operátor, přijímá a váží balíky, přijímá převody peněz, prodává noviny, časopisy, pohlednice, třídí dopisy, noviny, časopisy.

Proč si myslíte, že operátor váží balíky?

Balíky se váží, aby se zjistilo, kolik musí odesílatel za zásilku zaplatit, protože čím dále je balík odeslán, tím více musíte zaplatit.

Operátor potřebuje vědět, kolik takových balíků lze naložit do jednoho letadla nebo vlaku. Koneckonců, letadlo a vlak mohou odvézt určité množství nákladu.

Některé balíky jsou obaleny materiálem, na takový balík jsou umístěny voskové pečeti.

Když je zásilka připravena, vystaví potvrzení, potvrzení, kde je uvedeno, adresu, kam je zásilka odeslána.

Hotový balík se položí na pohyblivý pás (dopravník) dopravník a přesunul se do jiné místnosti. co si myslíš za co?

Odpovědi dětí.

pečovatel A: Správně, abyste nevozili těžké balíky.

Zaměstnanci pošta(zaměstnanci) přijímat balíky, balíky, třídit podle krajů.

Řidič, přivádí posílat nové noviny, časopisy, pohlednice, přináší balíky a balíky, vyzvedává balíky a balíky, vozí je na železnici nebo na letiště.

Hlava emailem, řídí práci listonoš, operátor, volá a objednává čerstvé noviny, nové pohlednice, vyplácí mzdu, dává řidiči jízdenku nebo úkolový list, děkuje zaměstnancům mail za dobrou práci.

A jak se korespondence dostane k adresátovi? Co se dodává pošta?

pečovatel: Jak dopis poletí, na čem se dostane k adresátovi, zjistíme, až si střih vyzvedneme obrázky

Co se stalo? Co (SZO) dodává nám pošta?

Odpovědi dětí.

Učitelka vyzve děti k odpočinku.

Dynamická pauza.

stojím na lavičce

Sotva dostanu krabici

Otvírám krabici

modrá, lesklá,

Vypadl z krabice.

Dopisy jsou skutečné.

Míčová hra v čem jsme našli poštovní schránka?

Odpovědi dětí: V poštovní v krabici našli pohlednici, noviny, časopisy, telegram, oznámení.

Doporučuji poslat Pohlednice rodiče.

Připomeňte mi, co napsat na pohlednici, aby se dostala k adresátovi?

Proč potřebujeme pošta?

Jak se chovat v pošta?

O čem jsme dnes mluvili?

Co ses naučil?

Marina Čistyaková
Úvod do profese pošťáka. Synopse přímo vzdělávacích aktivit pro kognitivní rozvoj.

Téma: Úvod do profese pošťáka.

Obsah programu:

Upevnit představy o potřebě práce pro dospělé.

Aktivujte řečovou aktivitu dětí.

Zlepšit dialogickou řeč, řečový sluch, zrakové vnímání a pozornost.

Rozvíjet obecné, jemné motorické dovednosti prstů.

Vybudujte si pozitivní vztah k participaci.

Vzbudit úctu k práci dospělých.

Práce se slovní zásobou:

Ujasnit si a rozšířit slovní zásobu k tématu (práce, doručit, přijmout, shodit, pošťák, pošta, balík, dopis, noviny, časopis).

Metodická podpora:

Prezentace o pošťákovi, karty s obrázkem poštovní schránky, fragmenty m / f "Prostokvashino", dopisy pro Santa Clause, obálky, známky pro každé dítě.

Přípravné práce:

Zkouška ilustrací o pošťácích, čtení knihy S. Marshaka "Mail", rozhovor o vzhledu obálky, sledování karikatury "Prostokvashino", kreslení dopisů Santa Clausovi.

Průběh lekce:

Na začátku lekce vstoupí pošťák do skupiny a řekne: „Máte poštu“, vyloží z tašky obálky, pohlednice, noviny ...

Pedagog: Podívejme se, co je v balíčku. (Vytáhne obálku s dopisem)

Prstová gymnastika "Co nám přinesl pošťák?"

Co nám pošťák přinesl? Zvedněte jim ramena.

Chodí s tlustou taškou. Ukaž tašku.

Překlad, časopis, noviny, ohýbejte jeden prst po druhém.

V balíku jsou dvě kazety

A dopis od tety Valya,

Čekat na její příchod.

Pedagog: Kluci, uhodli jste, o kom dnes budeme mluvit?

Děti: O pošťákovi.

Pedagog: Správně. kdo je pošťák?

Děti: Říkají své domněnky.

Na velké obrazovce se objeví obrázek pošťáka.

Pedagog: Co potřebuje pošťák k práci? (Odpovědi dětí). To je pravda, podívejte se na obrazovku.

Na obrazovce se objevují rámečky s vyobrazením doplňků pro práci pošťáka, jeho práce.

Pedagog: Kluci, podívejte se, co máme na stole?

Zvažování atributů pro hru "Pošta".

1. dítě. Mám dopis.

2. dítě. A mám pohlednici.

3. dítě. Mám noviny.

4. dítě. A tohle je časopis.

Pedagog: Správně. Kdo nám to všechno přináší z pošty?

Děti. Listonoš.

Pedagog: Správně. Sedni si.

Na obrazovce se objeví obrázek "Pošťák". Je o tom rozhovor.

Koho vidíš na obrázku?

Tohle je pošťák.

Co dělá?

Nosí dopisy a noviny.

Správně. Podívejte se, jak tlustá je taška pošťáka. Je tam napsáno "Mail". Obsahuje mnoho novin, časopisů, dopisů. Pošťák přišel na poštu brzy ráno, roztřídil dopisy a pohlednice, které přicházely ve vlacích a přilétaly letadly z různých měst, dal je do tašky a teď je přináší vám a mně. Půjde ke vchodu a vhodí dopis nebo pohlednici do schránky. Každý dopis obsahuje adresu a příjmení toho, kdo jej má převzít. Učitel vyjme obálku, dopis, razítko, provede úkony a okomentuje je.

Pokud chcete poslat dopis, vložíte ho do obálky, zalepíte, napíšete adresu, nalepíte známku, vhodíte dopis do schránky. Razítko na dopis je pro člověka jako lístek. Aby dopis mohl jít nebo odletět do jiného města, nalepí na něj razítko.

Kam by měl být dopis vystaven?

Do schránky.

Učitel: Teď si odpočineme. Pojďme si zahrát hru s písmeny. Všichni stojí v kruhu. Berou se za ruce. Učitel říká: „Chci poslat dopis ...“ a stiskne ruku souseda, který zase svému sousedovi a tak dále, dokud dopis nedorazí k adresátovi.

Pedagog: Kluci, pamatujete, psali jsme dopis pro Santa Clause? Navrhuji, abyste to nyní vložili do obálky, nalepili na to známku a pak půjdeme na poštu a budeme odesílat dopisy. Kam pošleme dopis? A kdo to odtamtud dostane a odnese Ježíškovi?

Nyní doporučuji zakroužkovat a vybarvit poštovní schránku.

Poslechněte si báseň.

Dopisy do schránky jako ptáci

Leťte dolů a vydejte se na cestu

Komu - do Moskvy a komu - v zahraničí,

Jen adresu, příteli, nezapomeň napsat.

Pedagog: Jakou tužku si vezmete, abyste zakroužkovali a vybarvili krabici?

Děti. Modré pero.

Děti plní úkol, učitelka sleduje přistání, nastavení ruky, hodnotí práci každého dítěte.

Pedagog: Kluci, jakého nejslavnějšího kresleného pošťáka znáte? Správně! A nyní uvidíme m / f "Prostokvashino".

Světlana Zachryapina
Synopse „Seznámení dětí s dospělými profesemi – mail. Exkurze na poštu»

Abstraktní přímo vzdělávací činnost pro družinu mateřské školy příprava do školy " Seznámení dětí s profesí dospělých - pošta. Exkurze na poštu»

Vyvinul učitel přípravné skupiny

Zachhryapina Světlana Erikivna

ANOTACE

V rozvinutém GCD s dětmi probíhá konverzace na dané téma « Pošta» , poté, co jdou děti do exkurze na poštu. V čem děti:

- seznámit se s profesí poštovních pracovníků a jejich pracovní činnosti;

- seznámit se se správným formátem dopisu, který má být odeslán (adresa, index, značka);

- seznámit se s typy dopisů a druhy nákladu odesílaných pošta(balíček, balík).

Pro lekci se používají tradiční prostředky rozvoje počítačová prezentace, jelikož různé animace děti předškolního věku snadno vstřebávají. Pro větší efektivitu je prezentace postavena s ohledem na věkové charakteristiky předškoláků, obsahuje zábavné otázky, animované obrázky, hry.

Takže hlavní myšlenka je:

V harmonii moderní technologie s tradičními prostředky rozvoje;

Ve střídání ukázek teoretické látky a rozhovorů s dětmi.

Relevantnost: nedostatečná informovanost děti o práci poštovních pracovníků.

cílová: pro mě děti reprezentace práce zaměstnanců pošta, vytvořit podmínky pro rozvoj kognitivní činnosti, říct dětem, jak správně připravit dopis k odeslání.

Úkoly:

Vzdělávací:

Rozšiřte znalosti děti o profesích dospělých, nutnost a společenský význam práce Dospělí.

- Přiblížit dětem profesi poštovních pracovníků, s jejich pracovní činností, s předměty - asistenty.

Vzdělávací:

Rozšiřte a objasněte předmětový slovník k tématu " Profese. Zaměstnanci pošta(pošta, listonoš, provozovatel, telegrafista, doporučený dopis, obyčejný, cenný, balíková pošta, balík)“.

Stimulovat a podporovat rozvoj řeči.

Rozvíjet paměť, představivost, myšlení (srovnání, analýza, zobecnění).

Formovat schopnost a dovednosti vést konverzaci, vyjádřit svůj názor.

Naučte se odpovídat na otázky.

Rozvíjet obecné, jemné motorické dovednosti prstů.

Vzdělávací:

Pěstujte respekt a zájem o práci Dospělí, do povolání pošťák.

Pěstujte dovednosti kulturního chování na veřejných místech.

Formovat vzájemné porozumění, vzájemnou pomoc, nezávislost.

Vzdělávací oblasti: sociálně-komunikační vývoj, kognitivní vývoj, vývoj řeči.

Využití moderní výuky technologií: Projektová činnost(V hranicích projektu « Seznámení dětí s profesí dospělých» , zdraví šetřící technologie (Fizkultminutka "Co přináší listonoš, lepení razítek - rozvoj jemné motoriky, Herní technologie (Game "Věř nebo nevěř", ICT technologie (prezentace na počítači).

Zařízení: obálky, dopisy, známky.

Předspojka aktivita:

- studium literatury: S. Ya Marshak « Pošta» , A. Shibaeva « Poštovní schránka» ;

Výběr ilustrací k tématu;

Učitel nakupuje obálky, známky podle čísel děti ve skupině.

Navrhuje se zjistit od rodičů název ulice, čísla domu a bytu a předem podepsat obálky.

Děti si předem připraví dopisy-kresby pro své blízké.

Pokrok přímo vzdělávací činnosti:

pečovatel: Kluci, poslouchejte hádanku a řekněte mi, jací lidé profesí Chci ti to dnes říct.

Přinesl nám telegram:

"Už jdu, počkej mami!".

Dědeček přinesl důchod, i když Santa Claus vůbec ne.

Od úsvitu na nohou, kdo je to?

(Listonoš»)

pečovatel: Přesně tak, dnes budeme mluvit o porodu listonoš stejně jako ostatní zaměstnanci pošta. Jejich práce je velmi potřebná a velmi obtížná. S. I Marshak mluvil o listonoš:

Čest a sláva pošťáci,

Unavený, zaprášený.

Sláva poctivým pošťáci

S tlustou taškou přes rameno!

učitel: Proč potřebuješ pošta?

Dítě: Aby na sebe lidé nezapomněli. Posílali si dopisy a pohlednice. Podle pošta Můžete také poslat peníze. Získejte noviny, časopisy.

Dítě: Pošta spojuje lidi mezi sebou.

učitel: Přesněji řečeno, dnes s vámi budeme mluvit o « poštovní zásoby» . (dopis, noviny, pohlednice, razítko, časopisy, balík, váhy).

učitel: Kluci, co je? Kdo může o těchto položkách říci? (obrázek novin a časopisu).

Dítě: Noviny, abychom se dozvěděli něco nového, zajímavého. Lidé se z novin dozvědí o nějakých novinkách, událostech v zemi, městě.

Dítě: Časopisy jsou pro dospělí a děti. Zajímavé příběhy jsou otištěny v časopisech, mají krásné obrázky různých velikostí.

učitel: Kdo může říci o tomto tématu? (obrázek pohlednice).

Dítě: Pohlednice, také mají různé velikosti, různé tvary.

Pohlednice je otevřený dopis s krásným zajímavým obrázkem. Pošlete pohlednici na pošta bez obálky, ale musíte na to dát razítko.

učitel (obrázek balíčku).

Dítě: Odesílám, abych něco poslal. Například: věci, produkty. Předáno pod podpisem.

učitel: Kluci, co je? (obraz poštovní váhy ) . Jak se sem dostali? Proč jsou potřeba pošta? (Váží na nich balíky, balíky, dopisy).

pečovatel: navrhuje hru "Věř - nevěř":

1. Věříte, že na světě existují země, ve kterých neexistuje povolání pošťák? (Nevěřím, protože Pošťáci jsou všude) .

2. Věříte tomu dříve pošťáci pomáhali vrabci doručovat dopisy? (Ne, holubi. Lidé si již dávno všimli úžasné schopnosti holubů rychle a přesně najít cestu odkudkoli do svého rodného hnízda. Vycvičený pták se vrátí domů, i když se dostane na značnou vzdálenost).

3. Věříte, že tam byli psi- pošťáci? (psi dodávali důležité úkoly a zprávy v průběhu bojů během válečných let)

4. Existují pošťáci na chůdách? (Věřím, protože předtím pošťáci chodil na chůdách po písku a bažinách)

5. Existuje písmeno dlouhé 5 metrů? (Myslím, že je uložen v muzeu v Berlíně).

6. Práce pošťák může být nebezpečný? (Věřím. Musí pracovat za každého počasí. Psi mohou zaútočit atd.).

Tělesná výchova minuta "Co přináší listonoš

Co nám přineslo listonoš?

Chůze s tlustou taškou on:

(dětský pochod)

Překlad, časopis, noviny,

V balíku jsou dvě kazety.

(otočení trupu doprava, doleva, paže do stran)

A dopis od tety Valyi

Aby počkal na její příjezd (skákání na dvou nohách, ruce nahoru).

učitel: Kluci, co je? Kdo může na toto téma mluvit? (obrázek dopisu).

Dítě: Toto je dopis, aby informoval, sdělil své myšlenky, pocity jiné osobě, která je daleko, v jiném městě, vesnici. Dopisy se stávají rozličný: jednoduchý, vlastní. Doporučené dopisy předáno osobně do rukou osoby proti podpisu. Dopisy jsou také elektronické, pomocí počítače.

učitel: Kluci, co je? Kdo může na toto téma mluvit? (obrázek značky).

Dítě: Razítko je malý barevný papír s vrstvou lepidla na zadní straně. Lze nalepit na jakýkoli dopis, pohlednici.

pečovatel: Kluci, pamatujte, připravili jsme si dopisy na kreslení "Ahoj" pro své rodiče? Zvu vás na dnešní návštěvu pošta a posílejte své dopisy na pošta. Aby dopisy dorazily ke svým adresátům v pořádku a zdravé, oblékají se do obálek.

Učitel rozdává obálky, děti je zkoumají.

Obálky musí být podepsány adresou a příjmením toho, kdo je má převzít.

Kdo může říct, co je adresa?

Vaše obálky ještě nejsou podepsané. Pokud se tak nestane, dopisy nikdy nedorazí ke svým adresátům. Proč si myslíte, že nepodepsaný dopis adresátovi nedorazí?

Děti A: Vyslovte jejich odhady.

pečovatel: Pokud chcete poslat dopis, tak je potřeba ho vložit do obálky, zalepit, napsat adresu a určitě nalepit známku. Mají vaše obálky adresu a razítko?

Děti: Všimněte si absence adresy a značky a odpovězte na otázku.

Před vámi jsou kousky papíru, na kterých jsou napsané vaše adresy. Tyto papíry musíte na obálku nalepit.

Adresy jsme vložili. Máte na obálkách známky?

pečovatel: (rozdává dětem razítka). Poštovní známky jsou malé obdélníkové kousky papíru s vyřezávanými okraji, na jedné straně mají obrázek, na druhé straně - lepicí podklad.

Vložme naše dopisy do obálek, zalepíme je a dáme razítko do pravého horního rohu.

Děti: Proveďte úkol.

pečovatel: Na pošta můžete posílat nejen dopisy, ale i pohledy, balíky, balíky a předplatit si zábavné dětské noviny a časopisy.

Ta písmena už známe správné adresy pomazánky listonoš. Ale dál pošta jsou další pracovníci. Pracuje zde operátorka - přijímá balíky; telegrafista - přenáší telegramy, třídič - třídí dopisy, noviny, časopisy.

Víte, jaký je rozdíl mezi balíkem a balíkem?

Víte, co je jednoduchý dopis a doporučený dopis? A jak se liší?

pečovatel: Pojďme na oddělení poštovní kontakty a tam se dozvíme odpovědi na naše otázky.

S připravenými dopisy chodí vychovatelka s dětmi do pošta.